Adela Kolea

111 ARTICOLI 0 COMMENTI
Nata a Tirana , di origine italo - albanese. Ha frequentato il Liceo Scientifico; a Parma, diplomata all’ITC “Melloni”. Appassionata di letteratura e lingue straniere. Vive in Italia da 21 anni.

Berat, Lufta e II- të Botërore: mjekët amerikanë të shpëtuar nga...

“Berat, Lufta e II- të Botërore: mjekët amerikanë të shpëtuar nga babai im dhe fati që atij iu rezervua më pas.” Elda Stefa Naraçi: “Babai im, përkthyesi, shoqëruesi dhe strehuesi i mjekëve ushtarakë amerikanë gjatë Luftës së Dytë Botërore, 1943, Berat, pushkatuar nga komunistët…”

Gjurmë të folklorit shqiptar në të përditshmen e veshjeve tona nga...

Kujta & Meri. Aktualisht janë stilistët e spektaklit "Dance With Me", Albania, dhe një veçanti e krijimeve të tyre qendron në ndërthyrjen e elementeve folkloristike të kostumeve tradicionale popullore shqiptare, në veshjen tonë të përditshme, duke rezultuar si krijime unike në llojin e tyre.

Liza Gajtani (Luka), një nga interpretueset e Operës së Parë Shqiptare,...

Kureshtia ime u shpagua, kur arrita të gjej njërën nga interpretueset e operës: në rolin e Bardhoshes, shoqes së Mrikes, zonja shkodrane, Liza Gajtani (Luka). Kjo zonjë e nderuar sot është në moshën 79 vjeçare dhe jeton ne Firence, Itali. Interviste nga Adela Kolea

Për një të ardhme, mundësisht gjithnjë e më të pavarur

Ju ftojmë të merrni pjesë në ekspozitën që organizohet nga Fondacioni Down Syndrome Albania me datë 22 Tetor, në orën 11:00, në Rezidencën Kodra e Diellit 2, në Tiranë

“Shqiptarët luajtën me zemër e guxim!” – Intervistë me humoristin Gilles...

Publiku shqiptar e njohu humoristin Gilles Bellatre kryesisht nëpërmjet videove të tij zbavitëse, të cilat mishërojnë personazhin shqiptar me gjestet, gjuhën, zakonet, me shfaqjen...

Universe divash – trashëgimia e artit shqiptar në një libër

“Më duket sikur e shoh Drita Pelingun të më thotë :“Të lumtë!”, Liza Vorfin apo Antoneta Papapavlin të më buzëqeshë... Intervistë me Pjerin Logorecin, njërin prej bashkautorëve të librit:”Divat e Teatrit Kombëtar”- Homazh.

Bashkudhëtare thjesht për rastësi, unë dhe znj. Nermin Vlora

“Unë ju njoh zonje!” – i thashë, - “Ju jeni Nermin Vlora, mbesa e Ismail Qemalit!”. Në atë moment, të dy bashkëshortët u panë në sy, dhe vërejta një shkëlqim të veçantë në sytë e tyre. Ata, deri në ato momente ishin munduar të kalonin në heshtje në aeroport, në mënyrë të rezervuar, për shkaqe të tyre personale mëse të kuptueshme, pa menduar ndoshta se dikush, e për më tepër një vajzë adoleshente shqiptare,- që shtetase italiane do të bëhej pas pak - do t’u bënte të ditur që i njohu se kush ishin!

“Ato kabina druri…”

Periudhë vere, periudhë pushimesh. Ndërkohë që serviren lajme, pamje, risi nga pushimet aktuale nëpër lokalitete të ndryshme, të mrekullueshme të vendit tonë, kthehemi për një çast mbrapsht në kohë, mbrapsht në kujtesë, për të kujtuar “Pushimet tona dje”. E këto, mund të themi se ishin shumë të ngjashme për të gjithë ne.

TOMKA – restaurimi në Library of Congress, SHBA

Më 15 Janar 2014, TOMKA nisej drejt Culpeper, VA, në selinë e LoC – Biblioteka e Kongresit, për t'iu nënshtruar procesit të restaurimit. Tomka restaurohet plot 36 vjet pas prodhimit të tij dhe përzgjedhja erdhi pas impaktit që parashikohet të ketë ky film tek publiku ndërkombëtar.

Në Bulqizë, një shqiponjë fitimtare në fole. Dueli i boksierit Gjetan...

Dueli fitimtar i boksierit Gjetan Keta në vendlindje, ndaj kundërshtarit rus, Marat Khuzeev. Nga Adela Kolea